9 zasad prowadzących do sukcesu. Uczmy się od Zuckerberga

1. Sięgaj tylko po najlepszych.

Zuckerberg jest wybredny jeśli chodzi o współpracowników – 31 latek ma odwagę zatrudniać managerów, którzy dysponują większym doświadczeniem niż on sam. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy mają bezpośredni kontakt z założycielem facebooka: „Zatrudnię osobę , dopiero wtedy, kiedy poczuję, że sam chciałbym dla niej pracować” – powiedział w ubiegłym roku na Mobile World Congress w Barcelonie – „Ta reguła nigdy mnie nie zawiodła”

Jego wyjątkowo udane posunięcie: Sheryl Sandberg/ Ona zamieniła Faceboka w maszynkę do robienia pieniędzy i wprowadziła go na giełdę.

2. Nie daj się kupić

Były chwile, które mogły zmienić wszystko. W 2006 roku koncern Yahoo proponował zakup Facebooka za miliard dolarów. Sieć miała raptem dwa lata i okrągłe 10 milionów użytkowników – wyłącznie studentów. Zuckerberg odrzucił ofertę. Co by się stało z Facebookiem gdyby się jednak zgodził?

Yahoo zapłaciło niespełna 3 lata temu podobną sumę za platformę Blogging-Plattform Tumblr – jednak w lutym tego roku stracili na tej transakcji 230 Milionów dolarów . Obecnie Yahoo poszukuje kupca na swój biznes, tymczasem Facebook jest wart na giełdzie 223 Miliony dolarów. Ku rozczarowaniu Zuckenberga inni twórcy również zaczęli stosować się do tej zasady: Evan Spiegel 23- letni szef Foto-Aplikacji Snapchat, odrzucił ofertę przejęcia jego firmy wartą 3 miliardy dolarów.

3. Nigdy się nie poddawaj

Podczas spotkania typu Ask-me-anything-Session na Facebooku Zuckerberg ujawnił swoją tajemnicę sukcesu : nigdy się nie poddawaj. Jeśli ktoś zakłada przedsiębiorstwo , musi podejmować trudne decyzje i być może nawet zostanie zmuszony do tego by zwolnić swoich pracowników. Jednak najlepsi twórcy nigdy się nie poddawali. Zuckerberg jest uparty. Do dziś nie udało mu się jeszcze wprowadzić Facebooka do Chin. Mimo to spotyka się z głowa Państwa Chin Xi Jinping i uczy się języka Mandarin.

Również najświeższe niepowodzenie jego darmowej aplikacji Free Basics z Indii, nie powstrzyma go by sięgnąć po miliardy ludzi z Indii. Indyjski nadzór Telekomunikacyjny odniósł się do tego krytycznie, ponieważ tylko cześć sieci była dostępna za darmo.

4. Najpierw działaj, potem myśl

W Facebooku mówi się tak: “Move fast and break things”. Współpracownicy znajdują te słowa na ścianie w biurze. Ruszajcie się szybko i psujcie rzeczy. W tym samym tonie jest następujące stwierdzenie: „Done is better than perfect“ (zrobione jest lesze niż perfekcyjnie). Aplikacje na smartfony są wrzucane na rynek, nawet jeśli działają tylko w jakimś stopniu, potem są dalej rozwijane i dopracowywane. To wspomaga szybki wzrost firmy i co oznacza przewagę nad konkurencją.

5. Nie akceptuj żadnej konkurencji

Koncern Zuckerberga posiada obecnie rezerwy gotówkowe w wysokości 18 mld dolarów. W momencie gdy ktoś stwarza zagrożenia dla biznesu, usuwa się go z drogi , płacąc za to. Aplikacja Foto-Instagram kosztowała Facebooka miliard dolarów. Za chat Whatsup Zuckerberg musiał zapłacić nawet 22 miliardy dolarów. Przy tym nie grało to absolutnie żadnej roli, czy zakup ten opłaci się finansowo w niedalekiej przyszłości. Najważniejsze jest by usunąć w ten sposób całe niebezpieczeństwo jakiejkolwiek konkurencji.

Z Whatsupem i Facebook messengerem, koncern posiada dwa najpopularniejszy chaty na świecie. Platforma Instagram ma w tym momencie więcej użytkowników niż konkurencyjna platforma Twitter. A co przy tym najważniejsze: co kupi Zuckerberg, nie kupi tego google. To uspokaja inwestorów, którzy z niepokojem spoglądają na konkurencje typu Snapchat. Ale to się opłaca: po zakupie przez facebook instagramu jego akcje się podwoiły

6. Podążaj za wizjami, nie za pieniędzmi

Największe ryzyko podejmuje Zuckerberg w momencie przejęcia innej firmy. Przychód jaki generuje Whatsup i Instagram nie jest współmierny z kosztami zakupu. Nawet Virtual-Reality-Start-up Oculus, który zakupił w poprzednim roku za dwa miliardy dolarów , nie przynosi obecnie jeszcze żadnych dochodów. Zuckerberg twierdzi, że celem Facebooka nie jest jak najwięcej zarabiać, ale łączyć możliwie jak najwięcej ludzi ze sobą.

W taką wizje inwestuje koncern, nawet jeśli w dającym się przewidzieć czasie nie wpłyną z tego powodu odpowiednie korzyści. Dla przykładu za pomocą dronów Aquila dostęp do internetu będzie możliwy nawet w najdalszych zakątkach ziemi.

7. Słuchaj użytkownika

Zuckerberg zachowuje się jak opętany, jeśli pada pytanie, czego oczekują od niego użytkownicy Facebooka. Za każdym razem wchodzi z nimi w dyskusje. Uwielbia spotkania typu: „Townhall Meetings“, „Fireside Chats“, „Ask-me-anything-Sessions”. Zapytał użytkowników Facebooka, jakie mają dla niego zadania na następny rok. I tak powinien uczyć się języka Mandarian (co robi) i codziennie nosić krawat (czego nie robi).

Poprzez swoją sieć pyta za każdym razem użytkowników o ich osobiste historie i zawsze odpowiada na komentarze na Facebooku. Nawet podczas swoich różnych podróży do innych krajów, jak np. do Berlina, chętnie spotyka się z użytkownikami Facebooka, słucha co mają do powiedzenia i rozmawia z nimi.

8. Ufaj swoim ludziom

Twórcy Whatsupa i Instagramu sprzedali je Zuckerbergowi, gdyż obiecał im daleko idącą autonomie w obrębie koncernu. Obie firmy nie występują pod szyldem Facebooka i działają samodzielnie. Zuckerberg ufa Twórcom obu Platform: Mike Krieger, Kevin Systrom i Jan Koum.

Taką swobodę gwarantuje jednak nie tylko swoim najlepszym managerom – jest to jedna z podstawowych zasad sukcesu Facebooka i dotyczy każdego pracownika. Motto, z którymi nowo zatrudniani pracownicy są szybko zapoznawani w Facebooku brzmi: „Problemy innych nie, stanowi dla nas problemu”.

Odpowiedzialność jednostki jest priorytetem, kto zauważy jakiś problem, może sam go rozwiązać. Jednak zatrudnieni pracownicy, nie mogą chować swoich błędów za plecami swoich przełożonych. Zuckerberg wymaga od nich ciągłego udoskonalania się i stawiania sobie wysokich celów. ”Stawiajcie sobie cele, które najprawdopodobniej wypełnicie w 50%” – postuluje Zuckerberg.

9. Nigdy nie jesteś gotowy.

Kto raz wejdzie do biura Facebooka, zdziwi się spoglądając na sufit. Pod gołym betonem, znajdują się rury wentylacyjne i kable sieciowe, nie ma żadnych maskownic. Każdy budynek Facebooka wygląda, jakby nie był do końca wykończony – jest to celowe posunięcie. „ta podróż jest ukończona dopiero w 1 procencie” ; brzmi wewnętrzne motto, którym Zuckerberg napomina swoim współpracownikom, by nie osiedli na laurach.

Widok budynku na wzór stanu surowego ma przypominać personelowi, że Facebook nadal ma być rozumiany jako Startup i nadal ma się ewoluować i stawiać sobie ciągle nowe wyzwania. Ta Filozofia ma uchronić koncern przed staniem się przedwcześnie giganten w swojej branży , który zostanie prędzej czy później wyprzedzony przez szybciej rozwijającą się i młodszą konkurencję.

Waldemar Ariel Gala

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search