Czy nadajesz się do pracy w StartUpie?

Kandydaci, znajomi i przyjaciele ciągle pytają mnie, co trzeba mieć żeby pracować w StartUpie.

Czy istnieje coś takiego, jak StartUpowy gen?

W całej mojej karierze, widziałem od środka najróżniejsze firmy i przedsiębiorstwa. Od małych redakcji po duże wydawnictwa, agenturę w Budestagu, firmę konsultingową, aż w końcu po StartUp i moje własne przedsiębiorstwo.

Często kiedy zdarza mi się podróżować po rożnych uniwersytetach i prowadzić wykłady, wielu młodych ludzi zadaje mi podobne pytanie: czym różni się StartUp jako pracodawca od innych firm? Jeśli tak to w czym i jakie trzeba mieć kwalifikacje i umiejętności żeby pracować w takim StartUpie? Czy istnieje coś takiego jak StartUp owy gen?

Z racji tego, że mam teraz trochę wolnego czasu i mogę złapać oddech, opowiem Ci o 10 cechach charakteru, które z pewnością pomogą Ci zadecydować czy aplikowanie do startupu to na pewno dobry pomysł.

 1. Vitra jest drugorzędna. Status w Lufthansie: StartUp

Dobrze pamiętam rozmowy odnośnie podroży służbowych w firmie konsultingowej. Pracując dla senatora jest się praktycznie częścią piechoty. Kto osiągnie status HON, zaczyna się uśmiechać. Podróż 2 klasą, czy czterogwiazdkowy dom, jest praktycznie horrorem dla niektórych konsultantów. Pracując w agenturze nie można pozwolić sobie również na skąpstwo jako pracodawca. Stoły i krzesła pochodzą koniecznie od Vitry.

Oczywiście są też StarUpy z super biurem, jednak większość trzyma się swojego budgetu.

Najważniejszym kryterium nie jest posiadanie MacBooka, chyba że na tyle ułatwia on nam pracę, że staje się stokroć łatwiejsza. Prawdziwi pracownicy StartUpa biorą się do pracy od razu, reagują w sposób adekwatny do kosztów i aktywnie myślą.

Moje powierzchnie biurowe StarUpa na Starym Rynku w Poznaniu czy przy KU`Damm w Berlinie i ich wyposażenie technicznie, to raczej wyjątek w naszej branży. W dzisiejszych realiach wygląda to zupełnie inaczej. Z reguły w StartUpie liczy się każdy grosz.

2. Próbuj, nie planuj.

W momencie kiedy kandydaci mówią, że ich największą wadą jest przywiązanie do detalu, czuję grozę.

To, co niektóre przedsiębiorstwa domyślnie traktują jako zaletę, w StartUpie ma zupełnie inne znaczenie. Plan, poszukiwanie informacji, efektywne stawianie celów – są to co prawda bardzo ważne cechy, ale przede wszystkim liczy się umiejętność szybkiego wdrażania się.

Tygodniowe maratony spotkań, taktyki polityczne, nadmierne wyszukiwanie informacji, żadne z nich nie mają swojego miejsca w StartUpie. Na pewno nie.

Co się liczy to: szybkie decyzje, odwaga żeby próbować, oraz mentalność typu Trial –and-error. Fuckupy mogą zostać naprawione, ale za późno zrealizowane projekty niestety nie.

Bardzo dobrze pasuje tutaj moje ulubione powiedzenie: „Nie duży zjada małych, ale szybki powolnych”

 3. Klient nasz pan. Polityka jest reliktem przeszłości.

Chodzi o klientów, klientów wypłacalnych. Produkt i uwaga na słuchacza to bardzo ważne elementy StartUpa. Minęły już czasy kiedy na badania rynku przeznaczało się krocie. Startupy najzwyczajniej w świecie testują nowe rozwiązania, w miarę możliwości nie drogo lub za darmo, wszystko po to by być jak najbliżej klienta. Czego tak naprawdę chce klient?

To powoduje delikatną zmianę myślenia.

Polityka i strategiczne myślenie to jedne z podstawowych rzeczy, które niszczą każdy startUp.

 4. Myśl często o dzisiejszym i jutrzejszym dniu, rzadziej o przyszłym roku.

Każdy założyciel marzy aby złapać grubą rybę. Klienta, który przyniesie Tobie miliony. Niestety jednak nie zawsze mimo ogromu zaangażowania w pracę i wielkiej koncentracji, da się to uzyskać. Dlatego też, mówi się, że kilka mniejszych ryb, także jest w stanie ponieść firmę do przodu. Siatka małych rybek jest czasem tak samo dobra, jak jedna duża ryba. Dla pracowników StartUpa bardzo ważne jest aby zdobywać kolejne cele, wersje wizji i serie małych kroków aby tam dotrzeć. Startup potrzebuje przede wszystkim klienta, który w końcu kupi to przedsiębiorstwo.

 5. Miej zwariowane pomysły, ale potem koncentruj się.

Co jest najważniejszym punktem przy każdym pomyśle w SatrtUpie? Koncentracja.

Wszystko wydaje się możliwe, ale efektywnie pracować w StartUpie będziesz dopiero w momencie kiedy nie bierzesz udziału w 300 projektach na raz. To tyczy się zarówno pracowników jak i szefów. Pomyśl co może zostać oddelegowane do praktykanta lub studenta, co prowadzi do celu, co generuje obroty i kto może to zrobić.

Internet czy media społecznościowe dają dużo frajdy. Jednak ważne byś nie zgubił prawdziwego celu z oczu i nie zatrzymał się przy rzeczach, które nie są istotne. Pieniądze są zawsze w centrum.

Założycielom bardzo pomaga, kiedy ich współpracownicy rozumieją, jak ważna jest koncentracja i podchodzą realistycznie do zakładanych celów, które odpowiednio osadzają w czasie.

To, co w korporacjach jest małym kłopotem, może zniszczyć Startup.

6. Zdobądź pieniądze na performance, nie na czynsz.

Oczywiście chcesz opłacić mieszkanie, utrzymać rodzinę, pojechać na urlop. Wszystko to jest ważne i jak najbardziej zasłużone. Mimo wszystko, nie powinieneś iść do pracy do StartUpa jeśli chcesz zarabiać jak największe pieniądze. W startupie chodzi o to, by się uczyć, być częścią czegoś co się wspólnie tworzy, wprowadzać w życie własne pomysły i usprawnienia oraz otrzymać dużą odpowiedzialność od samego początku.

W StratUpie nie chodzi o to, żeby kończyć swoją pracę tam, gdzie kończy się Twój obszar zainteresowań czy dane zadanie. Tu trzeba czuć jeden wspólny cel jako zespół i do niego dążyć.

Wszystko zależy od mentalności i właśnie tacy ludzie najczęściej na końcu swojego uczestnictwa są dodatkowo premiowani. Długofalowo opłaca się to jeszcze bardziej, niż parę stówek więcej miesięcznie.

 7. Uwierz w siebie i daj sobie szansę. Zawsze możesz wrócić do korporacji.

Największym zmartwieniem nowicjuszy pracujących w StartUpie to brak stabilizacji.

Co jeśli StartUp zbankrutuje? Z pewnością StartUp nie jest dla osoby, która chciałaby kilka lat pracować w jednym przedsiębiorstwie. Lęk przed utratą pracy, nie powinien ciążyć na barkach nowego pracownika StartUpu. Zawsze znajdzie się jakaś droga, która prowadzi do pracy w korporacji. Doświadczenie zdobyte w StartUpie będzie dużym plusem i może pomóc przyszłemu pracodawcy jak i Tobie w przedsiębiorczym myśleniu.

Nie umiesz wyzbyć się tego lęku, Startup nie jest miejscem dla Ciebie.

 8. Działajmy razem.

Odpowiedni template na prezentacje, nagłówek, wszystko co już istnieje w dużych firmach, musi jeszcze powstać w StratUpie. Stąd współpraca jest zrozumiała. Nawet jeśli oznacza to bardzo dużo pracy.

 9. Poznaj Pitch – StartUpy rekrutują 24/7

Jako współpracownik jesteś jedną wielką tablicą reklamową. Bardzo możliwe, że przypadkiem spotkasz inwestora, swojego przyszłego współpracownika czy nowego klienta. Dlatego każdy pracownik StartUpa powinien znać tzw. elevator pitch i być gotowym na to, aby w odpowiednim momencie przekazać kontakt do nowopoznanej osoby odpowiednim współpracownikom w StartUpie.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytaj założyciela.

Jest to element, który muszę poprawić u siebie, aby każdy z mojej załogi umiał w odpowiedni sposób wybierać i rekrutować.

 10. Myśl o sobie

Startupy w krótkich cyklach przeżywają ogromny rozwój.

DESK.WORKS w 12 miesięcy zdobyły na rynku tyle, co niektóre duże firmy w 10 lat. Tak działają właśnie StartUpy.

Cechy, które są ważne na początku pracy w SatrtUpie, jak na przykład: wyższe wykształcenie – traci z czasem na wartości, ponieważ startup poszukuje konkretnych specjalistów.

Stąd też pracownicy StartUpu powinni myśleć i dążyć do wizji samych siebie. Co mi pasuje? Jak chcę się rozwijać? Co mi się podoba w tym przedsiębiorstwie?  

Podsumowanie: Praca w Startupie – najlepsze co może się przydarzyć.

Uważam, że najwcześniej po rozmowie kwalifikacyjnej można ocenić czy StartUp to miejsce dla Ciebie. Albo się palisz do pracy albo pozostajesz niepewny. Jeśli masz w sobie nutę niepewności, odradzałbym próbowanie sił w StartUpie. Jeśli zaś decydujesz się na pewny krok w stronę zatrudnienia w Startupie, może to być wymarzona praca dla Ciebie. Doskonale przypominam sobie uczucie budowania mojego pierwszego Startupu. Bycie częścią zespołu, który tworzył coś nowego – cudowne uczucie. Wtedy nawet ten cały StartUpowy chaos ma nawet jakiś sens.

Spójrz proszę na stronkę www.punk.team albo na Facebooka. Stale szukamy nowych pracowników, którzy pomogą nam iść dalej.

Trzymam kciuki za Twoją karierę, uwierz w siebie.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search